Markét a Vendy - Erasmus v Belgii (2022/2023)

01.08.2024

Ahoj,

my jsme Markéta a Vendy a chtěly bychom Vám popsat svůj Erasmus v Belgii v roce 2022/2023.

- UBYTOVÁNÍ -

Jako jednu z prvních věcí jsme po přijetí na univerzitu řešily ubytování. S jeho vyřizováním bychom doporučily neotálet. Obě jsme bydlely na "kolejích" Thomas Moore (Campus National), na který nám poskytla kontakt přímo belgická univerzita. Aktuální ceny lze nalézt na tomto odkazu: https://thomasmore.be/en/study/student-life/housing/student-housing-antwerp. Dle ceny se odvíjí velikost pokoje. Každá z nás měla jinou velikost pokoje, ale markantní rozdíly v nich nebyly. Každý pokoj má vlastní koupelnu. Menší pokoje jsou součástí komplexu jedné části budovy, kde se na každém patře nachází 6 pokojů a společná místnost s varnou konvicí, dřezem a lednicí. Ve spodním patře byla sdílená kuchyň. Větší pokoje byly ve vedlejší budově, celkově jich bylo 6, dva na patře, nebyly opatřeny společnou místností, v nejvyšším patře se nacházela kuchyň. V pokojích pro zahraniční studenty se nacházejí matrace, polštář, peřina, psací stůl, dvě skříně a box s nádobím. Ložní prádlo si je však nutné zajistit samostatně.

Nevýhodou tohoto ubytování byla nepřítomnost prádelny, dalo se to však jednoduše vyřešit a prádlo si vyprat a vysušit v cca 5 minut vzdáleném Wasbaru, což je restaurace, ve které jsou pračky a sušičky (včetně pracích prostředků v ceně).


- FINANCE -

Ruku v ruce s ubytováním jdou samozřejmě finance. Vzhledem k poskytovaným 600 €/měsíc (+ cestovním pojištěním zajištěným univerzitou) je nutné počítat s vlastní finanční spoluúčastí. Nedá se přesně vyčíslit, kolik peněz je tedy potřeba, vzhledem k rozdílným nárokům každého člověka. Pedagogická fakulta nám však dle předběžné kalkulace nákladů navíc poskytla stipendium na podporu studia v zahraničí.

Obě velmi doporučujeme supermarket Colruyt a Albert Hein, kde se daly potraviny pořídit za příjemné ceny. Dále se ve financích musí zohlednit strava - především obědy, které jsme si samy vařily a nosily do školy. Na univerzitě je dostupné bistro, kde se dá pořídit polévka, bagety, kafe. Dále tam byl i automat na jídlo.


- DOPRAVA -

Co se týče dopravy do Belgie, každá z nás si zvolila jiný způsob. Vendula zvolila leteckou dopravu, kde je však omezení váhy kufru 20 kg. Markéta zvolila autobusovou dopravu, díky tomu dostala 50 € jako kompenzaci za to, že ušetřila svým způsobem cesty uhlíkovou stopu v rámci projektu Green Erasmus.

Univerzita pořádala Welcome Days před začátkem školy, během kterých nám byl představen systém školy, tradiční belgická kuchyně a užitečné informace o životě v Belgii. Velmi bychom to chtěly doporučit, protože tyto studijní informace bychom pak zbytečně musely získávat individuálně.

- VÝUKA A PŘEDMĚTY -

Co se týče předmětů, univerzita má velice lákavé předměty. Obě jsme nezávisle na sobě vytvořily Learning agreement, který se skládal ze stejných předmětů, a to: Medical English, Dyslexia, Dyscalculia, Survival Dutch, Orofacial myofunctional disorders, Bilingualism, Fluency, Dysphagia. Obsahem každého předmětu byly i cvičení a plnění skupinových úkolů. Předměty jsou vedeny i hodně prakticky, což je velká výhoda. Každý předmět je za 3 kredity. Většina zkoušek je poměrně náročná a je potřeba se dobře připravit. Zkoušky se skládají z teorie a poté aplikací daných skutečností do terapie. Daly jsme si pro jistotu jeden předmět navíc, abychom naplnily požadovaných 20 kreditů, v případě neúspěchu. Learning agreement se dal měnit i po příjezdu na univerzitu, ještě 2 týdny v probíhajícím semestru.

Rozvrh hodin byl od pondělí do pátku, přičemž byl mírně odlišný dle týdnů. V listopadu byl týden podzimních prázdnin, který nám umožnil cestovat a připravovat si skupinové projekty do výuky. Výuka probíhala do 23.12. Následovalo zkouškové období v lednu, kdy byly zkoušky předem vypsané jednotlivými vyučujícími. Vycházelo to v průměru na 2 zkoušky týdně. Co se týče podmínek, bylo nutné předvést stejný výkon jako místní studenti. V případě neúspěšné zkoušky byl náhradní termín vypisován na měsíc srpen. Co se týče předmětů na naší univerzitě, bohužel se nedají "spárovat" s těmi belgickými, a proto je nutné počítat s tím, že po návratu z Erasmu je nutné si zkoušky dodělat. S tím souvisí i informování českých vyučujících o nepřítomnosti během celého semestru, a plnění náhradních úkolů.



- VOLNÝ ČAS A ZÁBAVA -

Trávení volného času a poznávání místní kultury je také samozřejmě hezkou součástí Erasmu. Během semestru je na to dostatečný prostor, minimálně o víkendech. Za návštěvu rozhodně stojí Gent, Bruggy, Dinant, Brusel, Knokke nebo třeba Lovaň. Za zmínku určitě stojí i výlety do nizozemského Amsterdamu, Rotterdamu, Eidhovenu nebo naopak do francouzského městečka Dunkerque. Za neformální zábavou stojí částečně také nezisková organizace ESN Antwerp, která pořádala party, brunch, Cantus (což je typická belgická událost), prohlídku města a rovněž výlety do okolních měst (Amsterdam, Kolín nad Rýnem). Na akcích této organizace je možnost potkat ostatní Erasmus studenty z nejrůznějších zemí, včetně České republiky.

Obě jsme si Erasmus moc užily a určitě doporučujeme všem studentkám nebát se a vyjet. 

V případě dalších dotazů nás můžete kontaktovat na emailových adresách:

→ marketa.janska02@upol.cz

→ vendula.billova01@upol.cz